Międzynarodowy Dzień Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy to nie żart! Danie, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO obchodzi swoje święto na całym świecie. 9 lutego w Polsce, Rosji i we Włoszech. 1 lipca w Wielkiej Brytanii, a 14 lipca w Brazylii. Skąd wziął się pomysł na Międzynarodowy Dzień Pizzy? Jak go obchodzimy w Polsce?


Historia Międzynarodowego Dnia Pizzy

W jednym z artykułów wspomnieliśmy, że ogromną rolę w światowej karierze pizzy odegrały Stany Zjednoczone. Właściwie byli to włoscy imigranci, którzy licznie przybywali do Nowego Jorku na początku XIX wieku. Początkowo ich domeną był handel uliczny. Jednak z czasem został zakazany, czemu – w telegraficznym skrócie i dużym uproszeniu – zawdzięczamy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Aby utrzymać swoje rodziny przedsiębiorczy Nepalczycy zaczęli otwierać na terenie Nowego Jorku pizzerie, w ten sposób popularyzując włoski przysmak w Ameryce i nie tylko.


Pizza po amerykańsku

W początkowych latach kariery w USA neapolitańska pizza była pizzą tradycyjną. Jednak, jak to w Stanach Zjednoczonych bywa z czasem receptura uległa pewnym zmianom. Ciasto w amerykańskiej wersji pizzy urosło i stało się grubsze, podczas gdy sama pizza była serwowana z licznymi sosami, które wzbogacały jej smak. W takiej oto amerykańskiej wersji pizza zaczęła podbijać świat, w tym także Polskę.


Obecnie wśród Polaków możemy wyróżnić dwie grupy zwolenników pizzy. Pierwsza zajada się pizzą w wariancie amerykańskim i eksperymentuje z różnymi smakami sosów, podczas gdy druga znacznie chętniej sięga po popularne danie w tradycyjnej odsłownie na cienkim cieście, z dodatkiem oliwy zamiast sosów.


Jak świętujemy Międzynarodowy Dzień Pizzy w Polsce?

Międzynarodowy Dzień Pizzy w Polsce stał się pretekstem do dobrej zabawy i spotkań w gronie przyjaciół i znajomych. Jest to święto coraz powszechniej celebrowane w szkołach, a nawet przedszkolach – gry, zabawy, a także degustacje przybliżają dzieciom historię kulinariów i pokazują jak tradycyjne dania mogą się zmieniać na przestrzeni wieków. Międzynarodowy Dzień Pizzy to także doskonała okazja od tego, aby spróbować przygotować pizzę w domu. Bezsprzecznie najlepsza jest pizza z pieca opalanego drewnem, jednak i ta z piekarnika może okazać się całkiem smaczna, zwłaszcza jeśli przygotujemy ją wspólnie. Wyśmienitą pizzę z okazji Dnia Pizzy możemy tez zamówić z dowozem. Warto przy tym pamiętać, żeby zamówienie złożyć odpowiednio wcześnie. 9 lutego najlepsze pizzerie w kraju mają naprawdę dużo pracy.


Fiero Pizza Łódź - Obsługujemy lokalizacje Bałuty, Centrum, Chojny, Dąbrowa, Pabianice, Teofilów, Tomaszów Mazowiecki, Widzew. Zapraszamy!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Skąd pochodzi pizza?