Ile kalorii ma pizza?

Pizza powszechnie kojarzy się z kaloriami, czemu zawdzięcza wysokie miejsce na liście potraw, po które nie powinny sięgać osoby dbające o sylwetkę. Czy to prawda? Czy pizza jest faktycznie aż tak niezdrowa i tucząca? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.ile kalorii ma pizza?


Pamiętaj o jednym - najlepszą pizzę w Łodzi znajdziesz we Fiero! Pizza.


Pizza: Bomba kaloryczna w czystej postaci?

Zwolennicy zdrowego jedzenia, przedstawiciele nurtu slow food, a nawet niektórzy dietetycy optują za całkowitym wykreśleniem pizzy z jadłospisu każdego, kto chce zachować zdrowie i atrakcyjną sylwetkę. Tymczasem kaloryczność pizzy okazuje się pojęciem względnym. Wszystko zależy od rodzaju ciasta, wybranych dodatków oraz tego, po ile kawałków placka sięgniemy.

Cienkie ciasto w porównaniu z grubym to już około 80 do 100 kcal mniej. Rezygnacja z podwójnego sera to kolejne kalorie na minusie. (100 gramów sera mozzarella do pizzy to 254 kcal). Swoje ulubione danie możesz dodatkowo „odchudzić”, np. zastępując tłuste dodatki (kiełbasę, salami czy boczek) dodatkami warzywnymi. Do tego woda mineralna niegazowana zamiast Coli lub piwa i obiad we włoskim stylu traci odpowiednio 185 kcal (0,5 l Coli) lub 245 kcal (0,5 l piwa jasnego alkoholowego).


W porównaniu z klasykami tradycyjnej kuchni polskiej kaloryczność pizzy nie prezentuje się szczególnie źle. Jeśli dodatkowo zachowamy umiar w jedzeniu i w sposób świadomy dobierzemy dodatki do placka, może się okazać, że smaczny włoski obiad nie będzie wcale tuczący.


Ile kalorii ma kawałek pizzy?

Spróbujmy spojrzeć na kaloryczność pizzy w skali mikro – jednego kawałka. To, ile kalorii przypadka na kawałek pizzy zależy od wielu czynników. Wspomniana grubość ciasta i dobór składników to podstawowe z nich. Przyglądając się modelowemu kawałkowi pizzy o wadze 100 gramów, możemy relatywnie łatwo oszacować jego wartość kaloryczną w zależności od rodzaju dania:


  • w przypadku pizzy serowej będzie to między 230 a 260 kcal,
  • w przypadku Margheritty około 220 do 230 kcal,
  • w przypadku pizzy wegańskiej będzie to około 180 kcal.

Powyższy przykład doskonale ilustruje to, jak dobór składników wpływa na kaloryczność pizzy. Najbardziej kalorycznym dodatkiem jest ser. Im więcej znajdzie się go na placku, tym więcej kalorii spożyjemy. Co ciekawe, pizza wegańska ma nie tylko najmniej kalorii ze wszystkich rodzajów pizz, ale równocześnie zawiera najwięcej składników odżywczych. Zawdzięcza to dużej ilości warzyw.


Co jeszcze wpływa na kaloryczność pizzy?

Rodzaj ciasta i dodatki to absolutna baza, ale nie wyłączne źródło kalorii w pizzy. Sosy na bazie majonezu, sute zakrapianie pizzy oliwą, wysokokaloryczne napoje gazowane – to wszystko ma wpływ na ogólny bilans kaloryczny posiłku. W praktyce okazuje się, że to nie sama pizza jest kaloryczna i tucząca, ale wszystkie produkty, które spożywamy przy okazji wizyty w pizzerni. Chcąc ograniczyć ilość kalorii w diecie, nie musisz rezygnować ze swojej ulubionej pizzy. Wystarczy, że więcej uwagi poświecisz dodatkom oraz temu wszystkiemu, co – zupełnie niepotrzebnie – wzbogaca Twój posiłek w kalorie.