Kto wymyślił pizzę z ananasem?

Pizza z ananasem to pizza hawajska. A skoro hawajska to z pewnością została wymyślona na Hawajach… - tak rodzą się obiegowe opinie, które bardzo rzadko mają coś wspólnego z rzeczywistością. Nie inaczej jest w tym przypadku. Kto wymyślił pizzę z ananasem? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie i kilka innych dotyczących pizzy hawajskiej czy też pizzy po hawajsku…


Ananas na pizzy

Zacznijmy od tego, że dla prawdziwego Włocha ananas na pizzy jest – mówiąc delikatnie – sporym nieporozumieniem. Tymczasem pizza hawajska, pizza po hawajsku, pizza z ananasem – placek ów niejedno ma imię – to rarytas, który w skali globalnej cieszy się naprawdę niemałą popularnością (i złą prasą).


Jak nie trudno się domyślić związek pizzy i ananasa podzielił świat i bywa prawdziwą kością niezgody, zwłaszcza jeśli w jednym lokalu spotykają się zwolennicy tradycyjnej włoskiej pizzy i miłośnicy wariantu hawajskiego. Niezależnie od tego, którą stronę sporu zajmiesz, z pewnością nie znasz wszystkich faktów dotyczących powstania pizzy hawajskiej. A jej geneza i losy są naprawdę intrygujące.


Pizza hawajska jest hawajską tylko z nazwy

Pizza hawajska jest kanadyjką z urodzenia i greczynką z pochodzenia. Wszystko zaczęło się w 1962 roku – czyli stosunkowo niedawno – kiedy Sam Panopoulos otworzył wspólnie z braćmi pizzernię, w której po raz pierwszy w historii tego dania zostało ono podane z ananasem. Ten niecodzienny związek stanowił efekt kulinarnych eksperymentów Panopoulosa, który chciał przyciągnąć klientów do lokalu oryginalnym smakiem swoich dań. Ananas na pizzy został podany w towarzystwie sera i szynki. To połączenie smaków – na tamten czas niecodzienne – przypadło do gustu nie tylko twórcom dania, ale i klienteli pizzerii braci Panopoulos. Z czasem smak pizzy z ananasem obiegł świat i – z kulinarnego eksperymentu i zabawy – przerodził się w profanację pizzy, najsmaczniejszą pizzę na świecie i wiele innych… O poziomie konfliktu z ananasem w tle najlepiej świadczą wypowiedzi polityków. Gundi Johannesson gdyby mógł pizzy z ananasem by zabronił, podczas gdy Justin Trudeau uznał ją, obok syropu klonowego, za danie narodowe Kanady.


W Polsce pizza z ananasem cieszy się uznaniem. Ananas, zaraz po kurczaku i kukurydzy, stanowi jeden z najchętniej wybieranych przez nas dodatków do pizzy, nie tylko hawajskiej.


Nazwa z puszki

Skoro pizza hawajska nie ma nic wspólnego z hawajskim rodowodem, skąd wzięła się jej nazwa? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prozaiczna. Sam Panopoulos wymyślił nazwę dla swojej pizzy inspirując się designem puszki, której użył do przygotowania kontrowersyjnego dania.


Co jeszcze ciekawego kryje historia pizzy z ananasem?

Na zakończenie ploteczka tak soczysta jak dojrzały ananas. Pizza hawajska oficjalnie nie istnieje. Zastanawiacie się, jak to możliwe, że danie, którego nie ma podzieliło świat? Zgodnie ze zwyczajem każda nowa pizza musi zostać skonsumowana i zatwierdzona przez Radę Naczelną Stowarzyszenia Rolników Włoskich. I nawet jeśli pizza z ananasem przypadła członkom Stowarzyszenia Rolników Włoskich do gustu (czego nie możemy wykluczyć) ze względu na liczne głosy oburzenia, jakie docierały do organu, Rada została zmuszona do wydania oświadczenia zawierającego informację, iż pizza hawajska nie jest prawdziwą pizzą. Wszystko dlatego, że ananas jest elementem kulturowo obcym włoskiej tradycji.


Nota Rady Naczelnej Stowarzyszenia Rolników Włoskich spotkała się z odpowiedzą – tym razem prezydenta Hawajów – który z przyjemnością przyjął pizzę hawajską do grona dań narodowych.


Fiero Pizza Łódź - Obsługujemy lokalizacje Bałuty, Centrum, Chojny, Dąbrowa, Pabianice, Teofilów, Tomaszów Mazowiecki, Widzew. Zapraszamy!

PRZECZYTAJ ROWNIEŻ:

Smaczna pizza bez glutenu