W jakiej temperaturze piec pizzę? Jak długo?

Pizza z domowego piekarnika nie smakuje tak dobrze jak z Twojej ulubionej pizzerni? Powodem nie muszą być składniki, ani ciasto wyrabiane według pilnie strzeżonej receptury. Bardzo często sekretem wyśmienitej pizzy jest piec. W jakiej temperaturze piecze się pizzę? Jak długo?


Profesjonalny piec do pizzy

Tradycyjna pizza powstaje w opalanym drewnem piecu. Charakterystyczny piec do pizzy w kształcie kopuły to jeden z wyznaczników dobrej pizzerni – nie sposób przygotować idealne wypieczonej pizzy bez jego pomocy. Kształt pieca gromadzi wewnątrz wysoką temperaturę. To pozwala na odpowiednie wypieczenie ciasta i składników, przy jednoczesnym zachowaniu ich atrakcyjnego wyglądu, dobrej konsystencji i walorów smakowych.


Alternatywą dla lokali, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na budowę tradycyjnego pieca do pizzy są piece elektryczne i gazowe. Każdy profesjonalny piec do pizzy powinien zapewniać kumulację ciepła na podłodze (pieca oczywiście), co pozwala na równomierny wypiek. Podobny efekt coraz częściej oferują także domowe piece do pizzy. Charakteryzują się one kompaktowym rozmiarem, co umożliwia ich wykorzystanie w każdej kuchni.


W jakiej temperaturze piecze się pizzę?

Temperatura panująca w piecu do pizzy ma bezpośredni wpływ na jakość ciasta i dodatków. W warunkach domowych najlepszy wypiek uzyskuje się przy uprzednim nagrzaniu piekarnika do temperatury do 250 - 270°C. Im wyższa temperatura, tym lepiej. Tylko w bardzo wysokiej temperaturze ciasto dobrze i równomiernie się upiecze, bez nadmiernego rozrastania się w górę.


Ustawienie domowego piekarnika

Piec opalany drewnem zapewnia wysoką temperaturę i kumulację ciepła na podłodze. Pizza piecze się szybko i nie rozrasta się ku górze. W domu zbliżony efekt można uzyskać przez odpowiednie ustawienie piekarnika. Jest ono równie ważne, jak nagrzanie go do wysokiej temperatury. Najlepsze efekty uzyskasz wybierając termoobieg z grillem. Alternatywą może być też grzanie góra-dół. W tym przypadku należy uważać na to, aby dodatki na pizzy się nie spaliły. Pizzę do piekarnika zawsze wkłada się na najniższy poziom. To pozwala odtworzyć warunki temperaturowe panujące w profesjonalnym palenisku.


Jak długo piecze się pizzę?

Długość pieczenia pizzy to pojęcie względne… Wszystko zależy od grubości ciasta, ilości dodatków, temperatury piekarnika. Pizza w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220°C może wymagać odpowiednio:


12 minut pieczenia dla ciasta cienkiego,

15 minut pieczenia dla ciasta średniego,

między 20 a 30 minut pieczenia dla ciasta grubego.

W piecu opalanym drewnem pizza jest gotowa w zaledwie kilka minut. Powodem jest znacznie wyższa temperatura oraz możliwość pieczenia bezpośrednio na rozgrzanej podłodze pieca.


Fiero Pizza Łódź - Obsługujemy lokalizacje Bałuty, Centrum, Chojny, Dąbrowa, Pabianice, Teofilów, Tomaszów Mazowiecki, Widzew. Zapraszamy!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kto wymyślił pizzę z ananasem?